Menu

O prawdę

Blog będzie dotyczył historii związanej z funkcjonowaniem galerii handlowych. Ustaleniami najemców dotyczącymi różnych aspektów prowadzenia działalności w galeriach handlowych.

Retailova lista sukcesu-poradnik najemcy

przeliczeni

1300 ludzi do zwolnienia, pozamykane sklepy i 60 milionów niespłaconych kredytów. Sieć Alma skończyła spektakularnie. Co ciekawe jeszcze w lutym zarząd podpisał umowę z budowaną gh Libero w Katowicach. Wartość umowy oszacowano na 12,5 mln złotych. Tyle czynszu miało wpłynąć do Echo Investment. Następną umowę jeszcze w czerwcu podpisano w g Matejki w Łodzi.

Pomimo straty przekraczającej 145 mln w roku 2015.

 

Almy „zarabiały” m.in. :

 -gh Citi Park – Poznań,

-Focus Mall -Zielona Góra, Bydgoszcz i Rybnik,

-Cuprum – Lubin,

-Manufaktura -Łódź,

-Galeria Kazimierz- Kraków,

-Stary Browar-Poznań,

-Capital Park Rzeszów,

- ch Promenada-Warszawa,

-ch Skorosze,

-ch Renoma -Wrocław,

-Arkady wrocławskie.

-ch Klif- Gdynia,

z12229554QPustepolkiwsklepieBomi

zdj. wykop.pl

-Tarasy Zamkowe- Lublin.

Zdania co do upadku tej sieci są podzielone. Dla jednych za drogo dla innych w normie. Jedni tam chodzili, inni nie. Nie ulega jednak wątpliwości jedno. Almę wykończyły czynsze. O tyle dziwi ta strategia rozwoju, że np. w Gdyni Alma zajęła miejsce bankruta czyli w miejsce Bomi. Bomi wygenerowała ponad 200 mln strat i zniknęła z rynku. Tak wygląda retailova lista.

W zadłużeniu Alma nie wykazuje szczegółowo jakiej wartości jest dług za niezapłacone czynsze.  Mówi się  i pisze o niewypłaconych kontrahentach. Teraz gh muszą poszukać nowych najemców spożywczych, a ci którzy zostali cierpliwie czekać, aż wejdzie nowy operator. Najwyższe obroty w gh generuje co? Spożywka. I to ona przyciąga klientów.

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,20823611,pko-wypowiada-umowy-kredytowe-almie-chce-w-tydzien-odzyskac.html#BoxBizLink

 

 

Korekta za 100 tysięcy, czyli ewakuacja w Koszalinie -poradnik najemcy

przeliczeni

Najemcy z Koszalina przygotowani do wyjścia. Taki nadesłali list. I kilka zdjęć.List po korekcie wartej 100 tysięcy złotych.

k62

"Dzień dobry. Jestem najemcą w Galerii Emka w Koszalinie. Od dłuższego czasu w Galerii trwają remonty, zamykanie sklepów, przenosiny, modernizacje itp. W żaden sposób nie jesteśmy informowani o jakichkolwiek zmianach, dowiadujemy się z plotek lub artykułów w gazecie. Nikt nie podejmuje z nami konwersacji, jesteśmy zbywani na każdym kroku mimo wielu podejmowanych prób. Jedynym kontaktem są pisma generowane przez LCP Corentin Investments Spółka z o.o. wzywające do obowiązku przebudowy lokalu na nasz koszt, dostosowania do wymyślonych przez nich standardów. Wiąże się to z obowiązkiem zamknięcia lokalu "na jakiś czas" i poniesienia "jakiś tam" kosztów. Nadmienię, że przed remontem zostały podniesione czynsze, podpisując umowę dyrektor Galerii stanowczo zaprzeczał o jakichkolwiek planach modernizacyjnych. Jesteśmy pomijani, zmęczeni (hałaśliwe remonty odbywają w ciągu dnia)i zdesperowani, ponieważ skutkuje to dużym spadkiem obrotów. Wyczerpanie psychiczne wszystkim daje się we znaki.

 

Jeden z nas dostał pismo o planowanym nowym wejściu w tym miejscu i zapłaty 1000eur za jego otwarcie!?

k13

Najgorsze, że oni nas najemców chcą obarczyć kosztami remontu, niestety umowa jest tak skonstruowana, że oni mogą wszystko.

 k26

Cała górę zamykają do grudnia wszyscy dostali wypowiedzenia. Na dole zostaje ok 23 czynnych sklepów i mają być zamykane etapami. Z wspólnikiem mamy (...) zastanawiamy się nad zmianą na z o.o. Kilka zdjęć mam. Dyrektor gh własnym służbowym samochodem wywozi co się da.

k34

Postaram się dotrzeć do większej liczby osób, nas prywatnych jest na pewno 4, większość to franczyza.

Praktycznie od roku obroty spadły o połowę. Zaraz nie będzie nas stać na czynsz. Na chwilę obecną ludzi odwiedzających galerie jest garstka.

k43

Remonty odbywają się w godz otwarcia. Hałas jest przez 12 godz. Kucie ścian podłóg ciężkim sprzętem. Kurz unosi się wszędzie, gryzący smród spawania odstrasza klientów notorycznie nam zwracają uwagę że się pali na obiekcie. Jest zakaz używania paleciaków a budowlańcy w godz otwarcia woza wielkogabarytowe sprzęty bez zabezpieczenia rozjeżdżając klientów galerii i uniemożliwiając przejście.

k52

Plakaty ze starym planem emki wisiały przez całe wakacje ludzie wariowali, bo tych boksów już nie było. Dyrektor ucieka nie chce rozmawiać, artykuły w gazecie są pięknie opisane jak to z nami rozmawiają indywidualnie, rzeczywistość jest zupełnie inna.

k101

Właśnie się dowiedziałem, że zamykają jedyny sklep, który tu kogokolwiek przyciąga. Wszyscy są sfrustrowani. Nie wiemy co zastaniemy danego dnia po przyjściu do pracy".

Tyle od najemców. I czytelnika.

"Dzień dobry, podsyłam ciekawostkę http://www.gazetawroclawska.pl/dolny-slask/a/opuszczony-sklep-zoologiczny-w-galerii-handlowej-ryby-pozeraja-sie-z-glodu,10740412/ Swoją drogą, z tego co słyszałem, to nawet H&M zwinął się z Victorii z rok czy dwa temu, takie to miejsce pełne klientów".

Z reatailovych aktualności gh w Wilanowie w formie bryły-nie powstanie. Urbaniści i radni-nie wyrazili zgody. Tom Taylor kończy współpracę z jednym z biorców w gh. Umowa na 10 lat końcem roku zostanie definitywnie zakończona. To dopiero półmetek umowy z gh. Na kolejne 5 lat biorca zostaje na razie z niczym. Najemcy są coraz bardziej zadłużeni...i zastraszeni. Te 100 tysięcy kary za opowiadanie o sukcesie znajomym czyli osobom trzecim ma swoje racjonalne i biznesowe uzasadnienie. W końcu sukces-musi kosztować.

 

 

 

"I opowiadałam co będzie i jak będzie"-poradnik najemcy

przeliczeni

Kolejny upadek gh. Tym razem w Bydgoszczy. Dom Mody Drukarnia nie przetrwał 7 lat od otwarcia. Lista bankrutów nie jest jawna. Można jednak założyć, że to ok. 200 podmiotów. Najemcy wyszli z długami grubo powyżej 100 tysięcy na głowę. Mniej odporni zrezygnowali szybko. Umowy retailove wykończyły tych, którzy zanim zaczęli już byli skończeni.  Dziś w budynku posadowione jest Bydgoskie Centrum Finansowe, biura, kilka sklepów zostało.

Co tam nie było... Fut fol, fut kort, tenant miks, pik i fik kołami do góry. Dziś można tam zaciągnąć kredyt. „Pomoże” bank i leasingodawca. I jedni i drudzy doskonale wiedzą, że inwestycja w gh nie ma sensu. Nie ma racji bytu. Dlatego tzw. fut kord to nie są eleganckie restauracje (rzadko), a jedynie przemiał kajefsi czy maki. Do tego sabłeje. Gdzieniegdzie hula jedzenie na wagę jakieś pizzerie.

W bydgoskiej drukarni 50 lokali miało być pomysłem na kogoś. Co też się nie działo przed otwarciem? Marki, powiew, wielki świat, setki tysięcy klientów i dziesiątki tysięcy czynszów jako uzasadnienie. Dziś jednak można wynająć tam biuro. Nie warto inwestować pieniędzy w galeryjne mury. Klimy i płytki. Bydgoszcz jest tego dowodem-nie przykładem.

Firmy komercjalizujące potrafią jednak zrobić wodę z mózgu. Łapanki -to klasyczna-też-sprzedaż płytek przez telefon. Na normalnej zasadzie handlowej. Książka telefoniczna, google, portale lokalne, dane teleadresowe i  ruszała machina sprzedaży.

–Sprzedawałam powierzchnie w centrach handlowych w Polsce. Jako sprzedawca najniższego szczebla. Moim zadaniem było zachęcić najemcę do tego, aby zostawił swój lokal w „mieście” i skorzystał z okazji. Wysyłałam oferty na chybił trafił. I opowiadałam co będzie i jak będzie. Po dwóch latach rzuciłam tę pracę. Nie chcę już tego robić. Im dłużej pracowałam tym więcej widziałam, słyszałam. Niestety mam na sumieniu kilku może kilkunastu ludzi-wspomina była pracownica firmy komercjalizującej.

Młoda kobieta dodaje, że wysyłano mapki, foldery i katalogi. Miasta w którym sprzedawano płytki niejednokrotnie nie widziała na oczy. –Bywało, że śmialiśmy się z jakiegoś małego miasta i zastanawialiśmy się, kto tam będzie jeździł…

Długa rozmowa. To tylko fragment retailovej rzeczywistości. Po lekturze książki Pawła Reszki zatytułownej „Chciwość” mam wrażenie kalki systemu. Są takie publikacje na rynku, których miejsce jest w kanonie lektur obowiązkowych. „Chciwość” do nich należy.

34251beef5

To nowość. Przed podpisaniem czegokolwiek warto sięgnąć po tę pozycję. Obowiązkowo. Nie ze względu na psychologiczne aspekty tego żeby było więcej. Po to, aby zrozumieć jak, kto i co.

Tymczasem w miasteczku banerów nerwowo (Wilanów). Nie tylko dlatego, że jest zakaz wieszania majtek na balkonach. Banery z ogłoszeniem „na sprzedaż” i „do wynajęcia” przysłaniają balkony. I jest ich coraz więcej. Banerów zakaz nie obejmuje. Ludzie uciekają z kredytów. I tam inwestor wciąż drąży temat budowy molocha. Sprawa jest nierozstrzygnięta, ale walka trwa o to, żeby jej nie było. Są też i tacy którym pomysł budowy molocha-nie przeszkadza. Mury pną się w górę też w Tychach. Łapanka na całego. Jedynym plusem jest fakt, że budynek powstaje na peryferiach miasta. W piątki i soboty będzie można robić zakupy. I to by było na tyle jeśli mamy na myśli rentowność najemcy w tym mieście.

P.S. Ktoś kupił ode mnie sto książek Przeliczeni. W promocji 50%. Dzięki. Na bilet do Grecji-wystarczy. Pozdrawiam.

 

 

 

 

Po korekcie-poradnik najemcy

przeliczeni

Blog wrócił do sieci. Po korekcie tekstu, który wzbudził sprzeciw ( list dotyczący fitness klubów) został skorygowany na zasadzie przestrzegania regulaminu na platformie blox. To umowa pomiędzy platformą, a blogerem i współautorami. Kwestionowane fragmenty nie miały charakteru obraźliwego, ale wzbudziły-nie wykluczone, że uzasadniony-sprzeciw. Nie wchodząc w role Temidy życiowe doświadczenie podpowiada, że coś może być na rzeczy i część właścicieli fitness ma obawy o przyszłość. Co więcej- nerwowe reakcje-nie po raz pierwszy-są zrozumiałe. Bo jeśli coś jest na rzeczy-to szkoda żeby opinia publiczna o tym wiedziała. Szeroka opinia publiczna, która odwiedza m.in. bloga przeliczeni. Jak szerokie to grono? Spore. Maile, zapytania na portalu społecznościowym, smsowe czy wreszcie telefoniczne są potwierdzeniem, że tematy poruszane tutaj są ważne. Niewidoczne korki od szampana wystrzeliły przedwcześnie.

Lektura papierów, które wpłynęły w międzyczasie i wynikające stąd wnioski sprawiają, że korek od szampana symbolicznie pójdzie w górę. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie za i przeciw do niektórych zagadnień trzeba podejść wspólnie i z ostrożnością. 

I to robimy. W jakim aspekcie, gdzie, z kim i czego dociekania dotyczą czy dotyczyć będą po ich zakończeniu ujawnimy w taki sposób, aby dochować wszelkich standardów. Ku przestrodze jednych i drugich.

Z informacji dedykowanych systemowi retail przemknął news o fałszywym alarmie w Łodzi w gh Port. Co ciekawe tym razem-ewakuacji-nie zarządzono tłumacząc widzowi (Polsat) że i w przypadku alarmów w budynkach użyteczności publicznej- z ewakuacji się rezygnuje. 

Tak jednak nie jest. Ewakuuje się ludzi. W gh Port uznano, że nie warto. To ucho z dziurawego dzbana może się urwać. Nonszalancja i rutyna-również w biznesie- z reguły kończą się źle. W tym przypadku jak i wielu innych alarm okazał się być fałszywy, a autorką sprzątaczka, która w tym dniu-chciała mieć wolne.  Nie ma sensu dywagować co by było gdyby niemniej życie i zdrowie ludzi w tym konkretnym przypadku i jego potencjalna utrata- zostały narażone.

Dariusz Loranty, wieloletni funkcjonariusz KGP tłumaczy.

-Galerie handlowe notorycznie nie chcą ewakuować ludzi. Przychodzi im to z trudem. W obowiązku właściciela jest bezwzględna ewakuacja, ale robią co mogą, aby tego uniknąć. Wychodzą z założenia, że dopiero kiedy ładunek zostanie znaleziony należy ewakuować budynek.

News pozornie bez znaczenia. Ale o tym-warto wiedzieć również przed, a nie po. Podobnie jak i tym, że sądy coraz poważniej traktują sprawy o kary, czy wreszcie o podawanie danych przed.

W międzyczasie podczas ciszy blogowej doszło do rozprawy w sprawie oszustwa. Sąd nie zamknął sprawy standardowo, ale zamierza się przyjrzeć dogłębnie. I to cieszy. Mamy w tym swój udział. Pracujemy nad tym, aby ten temat nie przepadł bez śladu w mnogości internetowych przekazów.

Jest też pozytywny sygnał z kancelarii prawnej, że ludzie retailu inaczej podchodzą do "partnerów w biznesie", że teraz oni się łamią i traktują ludzi jak ludzi. Jaka jest skala tej zmiany trudno powiedzieć jednak informacja źródłowa jest ważna. Z drugiej jednak strony tureccy właściciele gh traktują klientów- czytaj najemców- jak śmieci.  Ci ostatni pod butem próbują działać. Z jakim skutkiem? Czas pokaże. Z kolei w Wilanowie trwa akcja-reakcja. Czyli bój o molocha. W Tarnowie podobnie. Niektórym radnym platformy mandat wyborczy miesza się z retailovym.

woodenpuppet29118843

I co ciekawe docierają informacje o tym, że Castorama z Gemini Jasna Park zamierza się wynieść. Tesco pomniejszyć powierzchnię. Media Markt dawno się skurczył na rzecz znanej marki butów.

Przekaz był taki: buty się super sprzedają. Można jednak też spojrzeć na to z drugiej strony, że nawet Media Markt tam się nie bilansuje.  "Nie znają się na biznesie". Albo im "się znudziło", bo i takie bzdury wciska się firmom komercjalizującym nt. wyjścia danego pacjenta. Że się znudziło. 

Za jakiś czas c.d.n

Rzadziej. 

Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.

http://wgospodarce.pl/informacje/29580-kolejny-skandal-w-gdansku-zniszczono-zabytek-z-xv-wieku-potrzebowano-miejsca-na-kolejna-galerie-handlowa

 

 

 

 

Minimum dwa miliony ludzi przyjedzie do Poznania po milion złotych, już pakują walizki-poradnik najemcy

przeliczeni

Odnosząc się do pana komentarza z poprzedniego wpisu dotyczącego głównego tematu.

Od dawna blog porusza wiele innych zagadnień nie związanych bezpośrednio z gh. Generalnie można przyjąć, że dotyczy pieniędzy, rozporządzenia mieniem, decyzji, prognoz i komunikatów quasi prasowych, które nie są niczym innym jak wprowadzaniem w błąd (vide szturm jubilerów na gh) . Inna sprawa to galop do gh i wciskanie łapówek zarządzającym za lokal. Żeby tam wejść. Wątków jest sporo. Tyle ilu ludzi zarówno po stronie zarządzających jak i wynajmujących jak i pośredników. Ale generalnie chodzi o wciąż to samo. O pieniądze.

Jeżeli facet się pofatygował i miałem okazję z nim porozmawiać i uznałem, że ma ciekawe spostrzeżenia (w niektórych zbieżne) i chce pisać to dlaczego nie? Jeśli dziś słyszymy, że ma wejść edukacja finansowa do szkół-to chyba dobrze? Jeśli człowiek pisze o pieniądzach i o to jak sobie radzi z nimi w dzisiejszych czasach to- mnie to ciekawi. Miałem dylemat czy to puszczać, bo to dwa blogi w blogu jakby. Niemniej jednak to, czy jest koncepcja na prowadzenie bloga czy nie- nie ma znaczenia, bo jak pan słusznie zauważył nie ma koncepcji pomimo to, że usilnie jestem namawiany na wyjście z bloxa, na przeniesienie go gdzie indziej i skomercjalizowanie. Wg mnie koncepcja się wyczerpała, a jednocześnie w jakiś sposób poszerzyła.

Okazuje się, że mechanizm zastraszania funkcjonuje nie tylko w mediach. Za zastraszanie uznaje się próbę ingerencji w treść w postaci pism z pseudo kancelarii prawnych (było ich kilka do tej pory). Stają się rzecznikami prasowymi tego systemu. Trafnie można podciągnąć tego rodzaju kancelarie prawne pod dzisiejszy tekst dotyczący również lumpenadwokatów.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/974559,pieniadze-dziela-srodowisko-adwokatow.html

 

Wprawdzie są to incydentalne sytuacje niemniej jednak, aby blog pozostał w sieci jest w taki sposób prowadzony w jaki jest.

Jeżeli ktoś nie wychwycił w poprzednim wpisie ważnej informacji, że nielumpenkancelarie ruszają z pozwami o części wspólne to dla najemcy-jest to clou-resztę może odrzucić w całości.

To pierwsze pozwy i na razie należy poczekać co się z tym dalej podzieje. Jak podejdą do tego sądy. Na razie-nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że kwoty nie mają uzasadnienia, nie miały. Jako, że nikt tego nie sprawdzał czy nie zanegował na drodze prawnej dlatego też ta informacja może być przydatna. Nie poruszone zostały kwestie czynszów-fakt.

Czyli skoro będą lokale zamknięte to czymś oczywistym jest obniżka czynszu. W teorii. Oczywistym bo z praktyki wynika zupełnie co innego i jestem w stanie sobie wyobrazić tzw. „negocjacje” w tej sprawie i opowieści jak to się fajnie przełoży na soboty i piątki. Zgadzam się z panem co do zasady, że nowych wątków-jest niewiele. Nie ma już znaczenia czy ktoś miał doświadczenie w biznesie, nie miał, miał tyle lat i tyle, wpakował tyle czy tyle środków. Dołożył sto tysięcy czy dwieście. Dostał milion czy dwa kary i w sądach toczą się o to procesy.

To już nie ma znaczenia w sensie ilości i opisywania kolejnych kejsów z takiego czy innego miasta. Minimum raz w tygodniu ktoś pisze z jakiegoś innego miasta z innej gh z takim czy innym pytaniem-najczęściej jak z tego wyjść. I tych przypadków przybywa. Nie ubywa. I przybywać będzie. Jeśli ktoś jest innego zdania to może być. Blog jest czymś dodatkowym dlatego też nie mam czasu na segregowanie na taką i taką gh, miasto, franczyzę. Bez sensu. Kolejny zarzut. Nie potrafi ktoś znaleźć do mnie maila. Kilkanaście razy był tutaj publikowany.

"Stały" czytelnik utyskuje, że nie potrafi znaleźć namiaru. Jeśli tak czyta ze zrozumieniem to zrozumiałe, że tak stale czyta jak komentuje. Dalej. Zarabiam kasę na hostelu-mam więcej chętnych niż miejsc i coraz więcej przejawów agresji i złośliwości wobec UA (30+), zarabiam kasę na portalu (ciągle rośnie), zarabiam na szkoleniach ( tu się kończy). I robię kurs. Żeby zarabiając pomagać ludziom wyjść z różnych niefajnych historii-również w systemie retail.

Ale –jak pan słusznie wspomniał-to przecież nie jest główny temat, dlatego napiszę o nim-przy innej okazji nie epatując stroną internetową, mailami choć telefon wciąż jest dostępny i stacjonarny i komórkowy i maile są dostępne. Pozdrawiam. I jeszcze jedno. Jeśli Japończyk będzie pisał -to świetnie. Moim zdaniem warto publikować, chociażby dla takich komentarzy jak czytelnika o opisie domsky. Choćby dlatego-dla mnie-warto. 

Tymczasem w Poznaniu niebawem otworzy podwoje tzw. Posnania. Już szału i zachwytów nie ma. Nie ma trąbienia o markach, nie ma milionów z wyprzedzeniem jakichś tam ludzi rzekomo robiących zakupy, nie ma fikcyjnych przewidywań i opowieści. Nie ma fikcyjnych danych. Choć niewykluczone, że w pierwszym miesiącu po otwarciu pójdzie w eter, że dwa miliony mieszkańców odwiedziło największą, najpiękniejszą gh w Poznaniu. Rzekomo w Lublinie 800 tysięcy odwiedziło felicity w trzy tygodnie. Spokojnie. Komunikat pisała firma. Znaczenie marketingowe. Bez znaczenia.

"Francuzi ziemię kupili i szybko zmienili swoje zamiary. Dlaczego? Jak wyjaśnia kolega zajmujący się w redakcji gospodarką, inwestycje w "mieszkaniówkę" nie dają takiej stopy zwrotu, jak w obiekty handlowe. Nie mówiąc o placach, rynkach i - pożal się Boże - straganach. Ale przede wszystkim zorientowali się, że władza jest podatna na sugestie inwestorów".

Cały tekst: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,89336,20659345,galeria-posnania-czyli-mialo-byc-tak-pieknie-komentarz.html#ixzz4K8gSbyLC

"Zara, Bershka, Pull&Bear i inne sklepy z grupy Inditex z końcem września znikną z galerii Malta. To pierwsze efekty otwieranego niebawem centrum Posnania. Malta chce zatrzymać klientów, rozdając im milion złotych na zakupy".

Cały tekst: http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,20654395,pierwsze-starcie-malty-z-posnania-uciekaja-sklepy.html#ixzz4K8gpK0z2

P.S. Dziękuję czytelnikom za kolejne zdjęcia. 

© O prawdę
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci