Menu

Przeliczeni

Blog będzie dotyczył historii związanej z funkcjonowaniem galerii handlowych. Ustaleniami najemców dotyczącymi różnych aspektów prowadzenia działalności w galeriach handlowych.

Upadek w Andrychowie-poradnik najemcy

przeliczeni

Andrychów. Miesiąc temu najemcy pasażu „Andrychów” otrzymali informację, że nie mogą wejść do budynku. Ta sytuacja trwa do dziś. Budynek został zamknięty. Towar zajęty.

jaja1

-Jestem tutaj od kilkunastu lat i jesteśmy w szoku. Żadnych informacji i zostawili nas bez towaru, na lodzie. To nie były tanie lokale. Byliśmy w dobrych stosunkach z panią z firmy zarządzającej. Miałam lokal 22 m2 i czynsz na poziomie 3000 zł -to nie były małe czynsze! Wszystko na siebie zarabiało, wszyscy płacili regularnie czynsze. My nie mieliśmy długów. Zarząd nas teraz próbuje rozbijać czyli starają się rozmawiać indywidualnie, bo przecież nie mieli prawa zająć nam towaru. Prawnik zasugerował wejście na siłę do budynku, wezwanie policji  i zabranie towaru, ale my nie chcemy mieć potem z tego tytułu problemu-mówi jedna z kobiet która skontaktowała się ze mną w tej sprawie.

Z informacji przekazanych przez najemców wynika, że budynek ma pozostać zamknięty od 10-15 miesięcy. Powodem zamknięcia pasażu ma być stan techniczny budynku. Dach grozi zawaleniem.

Najemców jest ok. 20. To prestiżowe marki. Niektórzy mali najemcy podpisali już umowy w nowych lokalach w mieście, ale nie mają swojego towaru, bo… został w pasażu. Zastanawiają się teraz co dalej. Czy podpisywać papiery czy nie i jak postępować wobec tej sytuacji. Rozważają pozew zbiorowy przeciwko właścicielowi obiektu. Rzekomo w listopadzie budynek przeszedł kolejny odbiór techniczny, a w lutym został zamknięty.

news

Odpowiadając na pytanie pozew zbiorowy nie ma sensu. Statystycznie w Polsce ukonstytuowanie grupy i wyliczenie strat trwa dwa lata. Wysokość czynszu, różnych powierzchni najmu nie pozwoli na roszczenie w jednej, takiej samej wysokości. To rozwiązanie nie ma sensu. Jedyne jakie może wchodzić  w grę to próba uzyskania odszkodowania za straty. W tym przypadku jednomiesięczne. Emocjonalne nie mają znaczenia. Bo jeśli budynek grozi zawaleniem to należało go zamknąć i trudno mieć pretensje czy roszczenie o to, że zamknięto budynek.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Najemcy zostali na lodzie z dnia na dzień. Bez pracy. I lokali. Takiego przypadku umowa nie bierze pod uwagę. Wynajmujący nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To był rentowny budynek. Zarabiał wynajmujący i najemcy. Andrychów to małe miasto. Nie ma tam giga gh. Czynsze choć niemałe -do uniesienia. W normalnym biznesie odszkodowanie czy zadośćuczynienie powinno wyjść od wynajmującego. W systemie retail jednak trudno liczyć na takie podejście.

Warto wiedzieć, że w umowie jeśli nie ma jasnych sformułowań dotyczących ochrony w przypadku takim jak ten, to możesz stracić miejsce pracy z dnia na dzień. Bez odszkodowania, przygotowania się na zmianę. Nikt Ci papierów technicznych nie pokaże. Pomimo, że płacisz. Dlatego sugeruję nie podpisywanie umów w systemie retail. 

 

 

 

Retail+, czyli temat pośród wielu-poradnik najemcy

przeliczeni

Tematem programu Studio Polska była ochrona konsumenta. Kto nie oglądał to najpierw krótkie streszczenie w paru słowach. Kredyty, banki, pożyczki, instrumenty finansowe, grube pliki akt i goście. Prawnicy, stowarzyszenia, politycy. I jazda bez trzymanki czyli: Czarnecki to złodziej, biznesy bankowe to robota służb, czynników niedookreślonych, państwo nie działa. Generalnie program mocny w sensie werbalnego przekazu i historii ludzi z długami od 10 tysięcy raty miesięcznie (pani prawnik) do bodaj 20 czy 40 mln długu na straconych instrumentach finansowych w konkretnych przypadkach. Pointa taka: dla odpowiedzialnych cela +. 

Pośród lasu rąk w górze (celem zabrania głosu) nie było miejsca i czasu na to, aby deprecjonować temat retailu paroma zdaniami czy fakturami, treściami umów czy kwotami, sfałszowanymi badaniami, mapkami, obrotami, rentownością i karami. To, że gh są odrębnymi bytami rządzącymi się własnymi ponadprawami wie ten, kto miał do czynienia, czy ma z systemem retail. A kto jeszcze nie wie, a już zaciera ręce po podpisaniu umowy na etapie dziury np. w Białołęce to się dowie.

Czyli mam przed sobą wewnętrzne dokumenty od wyrzuconego z pracy człowieka. 63 lata, kilkanaście lat był dyrektorem technicznym gh. Sam przyszedł z tematem. Co z nich wynika?

-połowa tryskaczy w budynku nie działa,

-fakturki dla najemców zawyżane do 30 procent,

-spółka miejska dostarcza wodę i wystawia fv, co ciekawe za ścieki już fv nie wystawia, czyli spółka miejska traci w skali lat setki tysięcy złotych. Co ciekawe pracownik odpowiedzialny za relacje z gh z ramienia spółki wodociągowej wie o tym, ale tu cytat „na razie tego nie ruszajmy”,

-dalej z dokumentacji wynika, że statystki frekwencji czyli ilości ludzi zawyżane są do 40 procent,

-agregaty w budynku są zepsute co z kolei sprawia, że opłaty  dotyczące chłodu wyssane są z palca.

Dokument liczy kilkanaście stron. Jako że wspomniany były już dyrektor zwracał na te aspekty uwagę-stracił pracę.  Do emerytury pozostało ok. 1,5 roku.

Opublikowanie tych dokumentów miałoby kilka konsekwencji. Najpierw zamknięcie budynku na czas przywrócenia stanu technicznego do używalności. To z kolei oprócz niewątpliwego zainteresowania mediów wpłynęłoby na straty dla najemców. Kolejne wystrzelenie papierów doprowadziłoby do tego, że opłaty za ścieki -jak na razie nie płacone-w końcu by się pojawiły wobec właściciela, a ten z kolei przerzuciłby te koszty na najemców. Kolejna konsekwencja przewidywalna-walka o usunięcie ich  z bloga.

Dlatego sygnalizuję temat, aby przed podpisaniem umowy gdziekolwiek spróbować dotrzeć do źródeł.  Dokumenty trafią najpierw do osób decyzyjnych i być może zostaną potraktowane jako asumpt do działań celem naprawienia sytuacji nie na publicznym forum.

Kolejne wątki- nowe - napływają z kancelarii prawnej z wielkopolski. Tam w jednym z budynków dziś najemcy obgryzają nerwowo paznokcie. Powód? Napłynęły fakturki za rok 2016 i 2015. Korekta do części wspólnych. Kwoty od 70.000 do 100.000 złotych.

wniosek: przed podpisaniem umowy w gh poproś o przykładowe fakturki za ścieki, wodę, prąd, iwęty i korekty-koniecznie na piśmie.

 

O biznesie w systemie retail na antenach TVP Info-poradnik najemcy

przeliczeni

Prowadziłeś biznes w gh? Chcesz skorzystać z tej szansy, ale jeszcze nie podjąłeś decyzji, gdzie to zrobić?Jesteś zainteresowany tematem? Masz czas w sobotę wieczorem? Jeśli tak to wreszcie-po raz pierwszy w formule na żywo przekażę wam kilka ciekawostek dedykowanych zorganizowanym grupom o charakterze przestępczym, ale przede wszystkim tym, którzy marzą o własnym biznesie w systemie retail.

studiopolska

Takie klauzule w punkcie 7.

kara

Nie działają. Czyli o ochronie małych przedsiębiorców, o wrzucaniu w fv  co popadnie co podnosi koszt do 30 procent miesięcznie na głowę i kilku innych ciekawych wątkach. Na zaproszenie redakcji. 

Daliście się naciągnąć, łapanka wypaliła-poradnik najemcy

przeliczeni

Taki nadszedł list.

"Dzień dobry, jestem najemcą lokalu w galerii Vivo! Stalowa Wola, niestety mamy duży problem z dyrektorem galerii panem Piotrem F. (...), z tego co wiem wcześniej był dyrektorem galerii Tarnovia , doszły mnie słuchy że "utopił" tą galerię, może miałby Pan więcej informacji na ten temat ?? Niestety ten Pan to taki typowy dyrektor galerii, nie odpisuje na meile, nie odbiera te i nie oddzwania, przedstawia chorą odwiedzalność i twierdzi że wszyscy są bardzo zadowoleni tylko nie my. Prywatni najemcy od jakiegoś czasu nie płacą czynszów bo ich na to nie stać, do sklepów wchodzi po 20 osób dziennie..., zerowe utargi są bardzo częste. Galeria nic nie robi żeby nam pomóc, nie przekazuję informacji do właścicieli, generalnie nas olewają. Walczymy o obniżkę czynszów oraz zmianę Pana dyrektora bo razem z nim idziemy na dno. Jeśli ma Pan jakieś informację na temat tego Pana to bardzo proszę o kontakt. Z góry dziękuje i pozdrawiam".

Dzień dobry. Od trzech lat piszę na ten temat. Pisałem też o tym, że Vivo nie ma przyszłości. Że ta inwestycja nie ma sensu. Te informacje były i są dostępne. Pisałem o takim sposobie zarządzania i ujawniłem na czym ten mechanizm polega. To nie jest kwestia konkretnej osoby tego lub innego dyrektora, ale systemu. Świadome działanie. Od początku do końca po to, aby wyciągnąć maksimum pieniędzy.

Zastanawiam się jak to jest, że pojawiło się tak wiele publikacji na temat galerii handlowych w mediach, a jednak znajdują się chętni? Powiem więcej galeria Vivo była opisana też na lokalnych forach internetowych na etapie budowy. Kilkudziesięciu ludzi kontaktowało się ze mną na tym etapie (podesłali mapki rzekomych najemców))  i nie weszli do tego budynku. Nie podpisali tych umów. Dziś są wygranymi, bo dali się przekonać blogerowi czy temu o czym pisali byli już dziś najemcy-z reguły bankruci. Ta informacja była mocno dyskutowana na forach internetowych, a sposoby wyjścia zostały wielokrotnie opisywane na blogu czy w komentarzach i /lub w książce. Nie można wg mnie dziś wychodzić z założenia nieświadomości. Najemcy podpisujący umowy np. w 2011 roku (to rok podpisania umowy przeze mnie) po:

a) czytali i słyszeli o rekordach frekwencji,

b) nie słyszeli o bankrutach i skandalicznym zarządzaniu poprzez lekceważenie, strach i kolejne kredyty (kary za informacje "osobom trzecim" to skuteczny kaganiec)

c) nie mieli informacji o tym dlaczego upadło wiele sklepów sieciowych, franczyzowych czy innych punktów,

d) prawnik poza lakonicznym stwierdzeniem, że umowa jest jednostronna nie miał wiedzy na temat egzekucji w realu i nie specjalizował się w temacie. Nie miał pojęcia o tym że należy frekwencję (odwiedzalność) wyegzekwować na piśmie jako konkretny dokument (wszystko na gębę), nie wiedział jak zabezpieczyć klienta.

Rozumiem państwa sytuację. Trzeba jednak poklikać. Poczytać. A dziś co państwu pozostaje?Dokładać, wyprzedawać się. Zadłużać. Lub zrzeszyć. "Galeria nic nie robi". A co ma robić? Za uszy ludzi wyciągnąć z domów i nakazać zakupy? Galeria nic nie zrobi, bo nie jest w stanie. Zbudowali budynek odpowiadający 20 osobom dziennie w pani przypadku. Pewnie zdarza się, że tych osób jest więcej lub mniej. Ten model biznesowy przy takich kalkulacjach nie ma racji bytu. Daliście się państwo naciągnąć. Na duże pieniądze. Dziękuję za ten sygnał życząc państwu zdrowia-bo to jest istotne i pomysłu na siebie, bo w gh -jej nie ma. Przedstawione przez panią spostrzeżenia są tylko kalką. Potwierdzeniem mechanizmów i prania mózgów. Zapewniam panią. Że ci "wszyscy zadowoleni" to bank, firma zarządzająca i inwestor. Nie można wykluczyć, że są też i tacy którzy "pana Boga za nogi chwycili". To z reguły Ci z umowami intencyjnymi czyli kto ile może, od obrotu lub na zasadzie "widzimisię".

Model biznesowy w systemie retail oparty jest na sponsorowanych materiałach quasi prasowych. Reklamy natywnej. I takie materiały pojawiać się będą bez względu na to, co się dzieje w realu. Przykład z wczoraj podesłał czytelnik. Klasyczny materiał nie prasowy choć zamieszczony w prasie.

http://forsal.pl/artykuly/1021066,male-miasta-na-celowniku-nadchodzi-rewolucja-w-handlu.html

centrum_handlowe

 

P.S. Pozdrawiam przy okazji panów dyrektorów gh. Czytelników. To miłe mieć i tam swoich wprawdzie "nie fanów", ale świadomość bycia gdzieniegdzie czytanym sprawia, że blog nie umrze śmiercią naturalną...

https://www.wprost.pl/529655/Bankructwa-i-milionowe-dlugi-Kulisy-biznesu-galeryjnego

 http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/821752,prowadzenie-biznesu-w-galerii-handlowej-bywa-trudne.html

http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/1,48726,17203779,Handlowcom_z_Galerii_Warminskiej_biznes_sie_nie_kreci.html

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35055,17700277,Wyznania_bylej_pracownicy_zarzadu_galerii_handlowej_.html

http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3546771,naukowcy-architekci-i-najemcy-galerii-handlowych-wieszcza-ich-koniec,id,t.html

http://wpolityce.pl/kultura/253904-autor-przeliczonych-rozjezdza-walcem-galerie-handlowe

http://natemat.pl/160603,z-wierzchu-bogactwo-i-swiatla-a-na-zapleczu-ciemnosc-i-placz-nad-dlugami-wstydliwe-kulisy-galerii-handlowych

http://natemat.pl/157533,jak-upada-wielki-handel-w-lodzi-otwarto-o-jedna-galerie-handlowa-za-duzo

http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci/27705/w-obronie-najemcow-w-galeriach 

Niestety kilka tekstów zniknęło z sieci. To jedynie 20 procent tekstów (linki powyżej) dedykowanych gh w Polsce zainspirowanych tutaj. Resztę można doszukać.

Zraniony Rafał Sonik wrzuca ściemę w biuletynie. 50 tysięcy łez-poradnik najemcy

przeliczeni

Zaklinacze rzeczywistości wreszcie przyznają, że ten biznes nie ma sensu. Zastrzegają jednak, że „problem” nie dotyczy całego kraju. Retailove towarzystwo będzie miało problem z pracą. Dawno o tym pisałem, że to wał na krótką metę. Obdarcie ze złudzeń i zniszczenie miast.

Czeski "dewelopment" potwierdza, że budynki w Polsce nie nadają się ani na magazyny, ani na mieszkania dla ubogich. I przed nami oraz w trakcie- kolejne zamknięcia. Why? Przecież miliony ludzi odwiedza gh. Gdzie są te miliony, te frekwencje? Gdzie ten rozwój sieci? "Dane" o ciągłym wzroście frekwencji i obrotów? 

Nie zapomnijcie ” my dajemy wam czas”,  a to od was zależy jak  go wykorzystacie…My jesteśmy waszymi guru biznesu, waszymi mentorami, zbawcami, kreatorami rzeczywistości. Oddajcie nam wasze domy, wasze firmy, budynki, zaciągajcie kredyty. My wam pomożemy. Wyprodukujemy wam mapki zasięgu, sklonujemy ludzi. Dlatego wstąpcie do naszej sekty-i oddajcie nam wszystko. Włącznie z rogówkami oka. To spora wartość na czarnym rynku narządów. Pomożemy wam wyjść z tego bagna.

Wybaczcie ten przydługawy wstęp. Rozrzewniło mnie ostatnio kilka tekstów. „Ekspandowanie. Deferencjacja”. Same mądre słowa. Chodzi o to, że to koniec systemu retail, który zniszczył firmy najpierw za wielką wodą. Dokonuje się to od lat na naszych oczach. Widać jak na dłoni powolną agonię. Jak przyznaje czeski menedżer Karel Zeman „nikt na to nie ma pomysłu”. Pan Karel reprezentuje firmę CBRE Global Investor.

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/handel/handel-sieci-beda-zamykac-najslabsze-sklepy/qfxmz2

A jeszcze trzy lata temu niektórzy dostawali koci miętki na hasło system retail. Niektórzy pluli na mnie chowając się pod płaszczykiem niecenzurowanych komentarzy. Lokalne portale piały z zachwytu. Ubolewały, że się przedłuża oddanie tego czy tamtego budynku. Trąbiły o ”pierwszej podpisanej umowie” o „owianym tajemnicą kolejnym najemcy”. Media wreszcie piszą jak jest nie patrząc na tajemnice handlowe i podobne bzdety. Stara zasada daj czas czasowi się sprawdza do joty.

Szczególnie w kontekście tego jak windykowany jest Praktiker. Po bandzie. Nie mają pieniędzy na czynsze, a chodzi jedynie o 100 milionów różnego rodzaju zaległości. I nagle pojawia się news.

„Już w ubiegłym roku w Galerii Pestka doszło do zamknięcia jednego z dwóch Praktikerów, które mieściły się na terenie Poznania”.

Czytaj więcej: http://www.gloswielkopolski.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/z-regionu/a/poznan-komornik-wszedl-do-praktikera-na-franowie,11791103/

Wynajmujący się nie patyczkuje. Bo to tak działa. Bez znaczenia jaka marka, firma. Pierwsi najemcy uciekają z Posnanii i nie zmieni tego fakt przydzielania asystenta dla osób niepełnosprawnych na terenie gh. Pomysł sam w sobie fajny. Pan asystent będzie pchał przed sobą wózek i podpowiadał co kupić.

Co nie oznacza, że kubełek za złotówkę połączony z otwarciem gh nie przyciągnął jednorazowo tłumów zupełnie w innej części kraju czyli w Mielcu.

„Przykładowo, jedna z sieci restauracji typu fast-food oferowała dla pierwszych stu osób kubełek piętnastu kawałków kurczaka za złotówkę”.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,20989533,dantejskie-sceny-na-otwarciu-galerii-w-mielcu-taranowali-barierki.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta

 

Upadają marketogalerie Tesco. Wraz z pasażami i wynajmującymi. Może ktoś to wreszcie kupi. Co ciekawe tescownicy  zarabiający tam ok. 2200 brutto zapowiadają strajk. I nikt ich nie rozumie. Mają benefity. 10 procent od zakupów Tesco. Opiekę lekarską.

 

Tekst podesłał czytelnik z Tarnowa. Opublikowany w biuletynie miejskim. 

 SONIK_3

 

 

SONIK2_4

Redakcja na żółto zaznaczyła co ważne. 

Ad vocem.

grubas

 

50.000 ludzi w Tarnowie opłakuje tę decyzję.

 

 

© Przeliczeni
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci